Příroda v Japonsku

Jedinečná ostrovní země

Japonsko se nachází v místě střetu čtyř litosférických desek. Jedná se o jednu z geologicky nejaktivnějších oblastí na světě.

Rozmanitá příroda

Ve vnitrozemí najdete hory a scenérie s doutnajícími sopkami, ze kterých vyvěrají horké prameny - onsen (přírodní lázně). Na jihu se nachází krásné písčité pláže.

Pláže a moře

Pláže a moře, Japonsko

Japonsko je dlouhý, tenký ostrovní stát s Tichým oceánem na jedné straně a Japonským a Východočínským mořem na straně druhé. Délka země má za následek různé klimatické podmínky a sezóna plavání se tedy místo od místa liší. Nachází se zde rozsáhlá pobřeží se spoustou pláží - ty nejlepší pro plavání a slunění se nacházejí na jihu, zejména na souostroví Okinawa. Pláže najdete i nedaleko rušné metropole Tokio.

Pokud hledáte poznáni a relax u moře moři, prohlédněte si zájezd Exotické Japonsko a pláže. Více na zájezdy Japonsko.

Hory

Hora Fudži, Japonsko

Japonsko je doslova poseté horskými masivy. Zabírají 80% rozlohy ostrovní země! Kromě nejvyšší hory a stratovulkánu Fudži se zde také nachází malebné Japonské Alpy, jejichž hřebeny se táhnou od severu až do centrální části Honšú a jsou vyhledávaným turistickým místem. Japonsko je také rájem zimních sportů s vysokou kvalitou sněhu, krásnými scenériemi, množstvým relaxačních horkých pramenů a více než 500 lyžařskými středisky. Nejvyhledávanější oblastí je Hokkaidó, Tóhoku a nebo také Niigata a Nagano.

Plánujete cestu do Japonska? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Japonsku ZDARMA! Ke stažení zde.

Řeky Japonska

Japonské řeky

V Japonsku najdete široké toky řek protínající velká města, jako jsou řeky Tonegawa v oblasti Kanto, kde se nachází Tokio, nebo řeka Jodogawa v Ósace. Většina řek se pyšní čistou a nezakalenou vodou, jako například slavná Šimantogawa na Šikoku. Kromě toho je zde vysoký počet jezer a vodopádů, které se nacházejí v horských oblastech. Slavné vodopády jsou Kegon v Nikkó a nebo Nači v regionu Kumano.

Vulkány a horké prameny

Japonské onseny

Nejznámější z nich jsou Fudži, Sakuradžima, Asama, Šinmoedake a Aso. Díky vysokému množství sopek se v zemi vycházejícího slunce nalézá neuvěřitelné množství horkých pramenů vybízejících k relaxaci. Nejvýznamější lázeňskou oblastí je jihovýchod ostrova Kjúšú, kde se nachází město Beppu, a nebo hornatá oblast severní a středí části Honšú. V blízkosti Tokia jsou horké prameny v oblasti Hakone s výhledy na horu Fudži, či na nedalekém poloostrově Izu.

Japonsko je země vulkánů. Naleznete zde 108 aktivních sopek - to představuje 12% ze všech aktivních sopek světa!

Flóra

Rozkvetlé louky kolem Fudži

V Japonsku roste 5000 až 6000 druhů nejrozmanitějších rostlin, od subtropického lesa na jihu až po jehličnany na severu. V subtropickém pásu se setkáte s mangrovy, cykasy a kapradinami. V teplém - mírném pásu Kjúšú, Šikoku a jihozápadního Honšú dominuje listnatá vegetace a duby. V severním Honšú a jihozápadě ostrova Hokkaidó jsou také listnaté opadavé stromy, včetně japonského buku. Jehličnaté stromy převažují ve velké části Hokkaidó.

To pravé davové šílenství v Japonsku vypuká každý rok na jaře, kdy se téměř celá země zahalí do kvetoucích sakur.

Fauna

Jelínci Šika, Japonsko

Díky střídání klimatických pásem je rozmanitost zvěře v Japonsku vysoká a najdete zde také mnoho endemických druhů. S vysokou pravděpodobností spatříte jelínky šika, jak se volně pohybují po některých městech, nebo sněžné makaky, kteří si dopřávají koupel v přírodních horkých lázních.