Nara - japonský symbol klidu

Japonsko, Nara
Nara - japonský symbol klidu

Město chrámů

Historicky první hlavní město Japonska založené v roce 710 za vlády císaře Kanmu. Místo vzdálené od hluku velkoměst s druhým největším počtem památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO v celém Japonsku.

Největší dřevěná stavba světa

Největší dřevěná stavba světa, Chrám Tódajdži, pochází z roku 752. Světovým unikátem je také bronzová socha Buddhy nacházející se v útrobách chrámu. Díky 16m výšce se jedná o nejvyšší bronzovou sochu světa. Traduje se, že prolezete-li nevelkým otvorem v jednom z pilířů za sochou, dosáhnete nirvány v příštím životě.

Nara Park - poslové bohů
Nara, jelínci

Centrem samotného města je poklidný rozlehlý park Nara o úctyhodné rozloze 526 hektarů. Právě v tomto parku se nachází většina cenných chrámů či svatyní. Poklidnou procházku vám budou zpříjemňovat všudypřítomní jelínci šika. Zvířata s přezdívkou „poslové bohů" jsou ochočená a dají se krmit z ruky. Jsou také slušně vychovaná a za úplatu v podobě sušenky se Vám pokloní.

Chrám Kófukudži
Nara, Chrám Kófukudži

Chrám z roku 669 se nachází nedaleko jezírka Sarusawa. V jeho východní Zlaté síni jsou ukryty drahocenné sochy a v Síni pokladů se ukrývá jedna z nejvýznamnějších sbírek buddhistického umění z celého Japonska. Dominantou chrámu je pětipatrová pagoda tyčící se do výšky 50 m.

Zahrady Isuien
Zahrady Isuien

Název Isuien v překladu znamená „zahrady na vodě“. Zahrady jsou plné rybníčků a tradičních japonských čajoven. Návštěníkům zkrášlují obzor obrysy hor Wakakusa a Kasuga. V jarním období zde zákoutí obrostlá sakurami vybízejí svojí poklidnou atmosférou k relaxaci.

Narské národní muzeum
Nara, chrám

Muzeum se rozprostírá na území parku Nara a nachází se zde rozsáhlá sbírka buddhistických skulptur, obrazů a kaligrafií. Od října do listopadu je zpřístupněna pokladnice zvaná Šósóin z komplexu Tódaj­dži s obsahem čítajícím na 9000 vzácných předmětů.

Šintoistická svatyně Kasuga
Nara, Kasuga cesta

Svatyně má jedinečnou historii, neboť byla zbudována jako pocta božstvům odpovědným za ochranu města, a díky principům rituální čistoty musela být každých 20 let zbourána a následně zase znovu postavena. Od této tradice se však v roce 1863 upustilo. Cesta ke svatyni je lemována 3000 lucernami, které bývají zažehnuty při srpnových slavnostech Mantoró.

Wakakusa Jamajaki - ohnivý kopec
Oheň

Trávou porostlý kopec s vyhlídkou na Naru je vysoký asi 350 metrů. Vyjít na něj lze po pěších stezkách podél sakur. Každý rok 4. ledna pohltí úbočí hory mohutné plameny a návštěvníkům se tak naskytne ojedinělá podívaná. Samotnému zapálení předchází úchvatný ohňostroj, počátky této tradice jsou však nejasné.

V okolí dechberoucího chrámu Tódajdži se v ulicích volně potloukají ochočení jelínci šika, kteří jsou Japonci považováni za posvátné.