Japonsko počasí

4 roční období

Japonsko je rozlehlá ostrovní země se čtyřmi ročními obdobími, která leží ve dvou klimatických pásech – na jihu v subtropickém a na severu v mírném.

Vyšší teploty než v ČR

Počasí v Japonsku je tedy velice podobné tomu našemu. Léto provází vyšší teploty než v ČR a zima je naopak mírnější.

Kdy jet do Japonska?

Počasí v Japonsku

Cestovat po Japonsku můžete celoročně. Dovolenou v zemi vycházejícího slunce je vhodná jak pro jednotlivce, tak i pro rodiny s dětmi. Vzhledem ke své velké rozloze a hornatému terénu nabízí Japonsko velmi různorodé klimatické podmínky.

Léta bývají v Japonsku velmi horká a jsou spojena s výskytem tajfunů (nejčastější výskyt tajfunů je v období červen až srpen).

Zimy jsou naopak mírné a vlhké. Vysoké teplotní výkyvy v zimě rozdělují zemi na zasněžený východ a sychravý západ.

Plánujete cestu do Japonska? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Japonsku ZDARMA! Ke stažení zde.

Nejoblíbenější termín - turistická sezóna v Japonsku

Japonsko na jaře

Před cestou do Japonska je důležité rozmyslet si, co chcete v zemi vycházejícího slunce zažít a vidět. Každé roční období má své kouzlo a v každé části země se projevuje trochu jinak (Okinawa má v prosinci průměrnou teplotu moře 24°C, kdežto ostrov Hokkaidó se mění ve sněžnou zemi a průměrná teplota vzduchu je -1°C).

Za nejlepší období pro návštěvu z hlediska počasí v Japonsku je všeobecně považováno jaro, především měsíce březen a duben, kdy rozkvétají po celé zemi sakury.

Oblíbeným obdobím je také podzim, kdy se obloha po období tajfunů opět vyjasní a lesy se zabarví pestrými odstíny červené, hnědé a žluté.

Nejoblíbenější domácí destinací Japonců je v létě souostroví Okinawa se svými bělostnými plážemi a průzračným mořem.

Chcete-li se vyhnout davům turistů u oblíbených památek, vycestujte do Japonska v lednu nebo únoru. Tyto neprávem podceňované měsíce nabízejí celkem příjemné počasí v Japonsku zvláště v jižní a centrální části souostroví.

Počasí v Japonsku - jaro

Kvetoucí sakury na jaře

Jaro, které trvá od března do května, je vůbec nejlepším termínem pro návštěvu Japonska. Minimum srážek a stálé počasí v Japonsku během tohoto období je ideální pro pořádání pikniků v parcích spojených s pozorováním rozkvetlých sakur.

Ceny letenek a ubytování jsou v tomto období trochu vyšší, než je obvyklé.

Japonci tyto oslavy, během nichž se pojídají tradiční japonská jídla a popíjí rýžové víno saké, nazývají hanami.  Jsou k dispozici sezónní pokrmy jako ikanago (karamelizovaná ryba v sojové omáčce, sladkém rýžovém vínu a zázvoru s rýží) či limitované edice běžných potravin s příchutí třešňových květů.

Pro návštěvu Japonska je také ideální (kromě první týdne) květen, kdy jsou příjemné teploty a ještě nedorazilo vlhko typické pro období dešťů. Sice již neuvidíte sakury, ale méně davů, krásné počasí a příznivější ceny určitě stojí za návštěvu.

Při plánování Vaší jarní dovolené v Japonsku doporučujeme vyhnout se období od 29. dubna do 6. května, kdy probíhá tzv. Golden Week. V tomto týdnu slaví Japonci hned 4 státní svátky, což s sebou přináší přelidněnost oblíbených turistických míst a výrazně dražší dopravu i ubytování. Většina dopravních prostředků a hotelů je v tomto termínu obsazena již dlouhé měsíce dopředu.

Léto v Japonsku

Léto v Japonsku

Japonské léto začíná v červnu a je doprovázeno obdobím dešťů zhruba do poloviny července. Tožo období se až do konce září vyznačuje teplotami okolo 30°C a větší vlhkostí vzduchu. V červenci se začínají objevovat také tajfuny. Avšak většina z nich zanikne dříve, než dorazí na pevninu a i na pevnině jsou většinou pouze lokálního rázu, můžeme se s nimi setkat až do října.

Nejoblíbenější letní destinací je podle místních souostroví Okinawa se svými bělostnými plážemi. Letní měsíce jsou ideální pro návštěvu ostrova Hokkaidó a národního parku Širetoko. Červenec je ve znamení začátku lezecké sezóny na posvátné hoře Fudži. Srpen patří v Hirošimě každoročně vzpomínkové akci při, níž je uctěna památka obětí atomového bombardování z konce 2. světové války. Teplé měsíce jsou také po celém Japonsku spjaty s festivaly macuri. Mezi největší patří například festival Gion macuri v Kjótu, kdy lze spatřit poutavé průvody a zažít jedinečnou atmosféru starého města.

Léto je v Japonsku symbolem klimatizací – ve veřejné dopravě, obchodech a restauracích počítejte s teplotním rozdílem oproti venkovní teplotě i přes 20°C.

Vaši cestu naplánujeme s ohledem na počasí. Vyberte si individuální dovolenou na zájezdy Japonsko.

Podzim - počasí v Japonsku

Podzim v Japonsku

Podzim, který trvá až do listopadu, je druhým turisticky nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Japonska. Teploty klesnou na příjemných 25-15°C a okolní příroda se zabarví do pestrých podzimních barev. Nezapomenutelným zážitkem je koupel pod širým nebem v horkých pramenech onsen za chladného podzimního rána.

Každoročně v září slaví Japonci buddhistický svátek Obon, který vzdáleně připomíná naše Dušičky a patří mezi tři nejrušnější období v Japonsku, kdy všichni využívají příjemného počasí k cestování a rodinným výletům.

Stejně jako na jaře Japonci obdivují rozkvetlé květy sakur, na podzim se věnují tzv. momidžigari – stovky let stará tradice pozorování pestrobarevných japonských javorů. Jedny z nejlepších podzimních panoramat nabízí park Hitači v prefektuře Ibaraki.

Zima v Japonsku

Zima v Japonsku

Zima v Japonsku trvá od prosince do března a není tak chladná jako u nás. Pokud někde napadne sníh, tak většinou velmi brzy roztává. Výjimkou jsou horské oblasti a ostrov Hokkaidó, kde jsou naopak vynikající podmínky k provozování zimních sportů (lyžování je v Japonsku velmi populární a lyžařská střediska patří ke špičce světové úrovně).

Konají se fascinující zimní festivaly a výstavy ledových soch v Sapporu a Asahikawě. Finančně nejvýhodnějším měsícem pro návštěvu Japonska je prosinec, kdy jsou nejnižší ceny ubytování a letenek.

V druhé polovině ledna se v tokijské aréně Kokugikan koná jeden ze šesti oficiálních turnajů sumó. Pozor, na tuto populární událost je potřeba zakoupit lístky s předstihem.