Jak si objednám?

Jak si objednám?

Japonské suši

Objednávka jídla v cizí zemi může být značně stresující, zvláště pokud neovládáte jazyk dané země. O to větší výzvou pro Vás může být návštěva Japonska, zvláště když vezmeme v úvahu skutečnost, že Japonci neumí moc dobře anglicky. Nepropadávejte však panice, připravili jsme si pro Vás přehledný návod, jak si v objednat v japonské restauraci.

Při vstupu do restaurace Vás přivítá zvolání „irašaimase“, což je tradiční japonský pozdrav používaný obsluhou v obchodech, restauracích apod.

Následuje otázka „nan mei sama desu ka?“, kterou se Vás obsluha ptá na počet hostů. Jako odpověď bude ve většině případů stačit ukázat počet na prstech ruky nebo anglická číslovka.

Obsluha Vás následně dovede ke stolu, usadí a přinese menu. Pokud dostanete menu v japonštině, můžete zkusit požádat o anglické menu větou „eigo no menu wa arimasu ka?“. Většina restaurací je v dnešní době na zahraniční zákazníky již připravena.

Jakmile si vyberete jídlo, obsluhu přivoláte pomocí „sumimasen“. Hlasité zvolání je v tomto případě běžné a zcela v souladu s japonskou etiketou.

Většina jídelních lístků v Japonsku obsahuje obrázky jídel, proto je samotná objednávka poměrně jednoduchá. Ukažte na obrázek jídla Vámi vybraného jídla (či přečtěte jeho název z anglického menu) a řekněte „kore o kudasai“, což znamená v překladu „chtěl bych tohle, prosím“.

A co když se objevíte v restauraci, kde obrázkové meny nemají? Pak záleží na Vaší odvaze, ale můžete zkusit "osusume de onegai šimasu", tedy "dám si co doporučíte". Nebo můžete říct jaký máte rozpočet a k tomu kouzelné slovíčko "omakase", kdy dáte personálu volnou ruku. V menších hospůdkách Vám většinou rádi vyhoví.

Až budete chtít platit, přivolejte si opět obsluhu zvoláním „sumimasen“ a následně proneste „okaikei o onegai šimasu“, v překladu „účet, prosím“.

AKTUÁLNĚ