Onsen­ - horké prameny

Co znamená onsen

Japonsko je poseté horkými prameny, tzv. onseny. Jedná se o lázeňský prostor, kde je společná koupel po staletí považována za náboženský rituál (základ šintoismu, kde se klade důraz na očistu), léčivou kúru či druh relaxace.

 

Kde se onseny nachází

V Japonsku najdete přes 2 000 oblastí s onseny. Nejvýznamnější lázeňské oblasti jsou kolem města Beepu na jihovýchodě ostrova Kjúšú, nebo hornatá oblast severní a střední části Honšú. Blízko Tokia jsou horké lázně v oblasti Hakone s výhledy na horu Fudži, či na nedalekém poloostrově Izu. 

Etiketa -­ jak se chovat

Onsen s ochutnávkou minerálních vod, Japonsko

Pravidla chování se téměř neliší od etikety v běžných veřejných lázních. Důležitý pro zahraniční cestovatele je fakt, že vstup s tetováním je zakázán!

Ačkoliv jsou Japonci k turistům velmi shovívaví, v případě pravidel onsenu jsou neústupní. Po příchodu do termálních lázní necháte své věci v šatně, přezujete se do pantoflí, dostanete kimono a malý ručník namísto žínky. Před samotným vstupem do bazénu se provádí očistný rituál, kdy se důkladně omyjete a osprchujete.

V bazénech se ponořujete do vody zásadně bez plavek a většinou jsou určeny jen pro jedno pohlaví.  

Typy onsenů

Krytý dřevěný onsen, Japonsko

Onseny jsou různé. Mohou být přírodní i umělé, kryté i venkovní, s vodou horkou, kde vydržíte jen pár minut nebo vlažnou, která může být kalná i průzračná.

Nejpopulárnější jsou venkovní lázně postavené ze dřeva nebo kamene v blízkosti řek či oceánu. Mnoho onsenů leží v horách, kde můžete ze zasněženého bazénu pozorovat nádherné okolní scenérie. Kryté onseny jsou většinou větší lázeňská střediska i s ubytováním, kde se mezi koupelemi můžete procházet po městě ve své jukatě (lehké kimono) nebo si pochutnávat na místních specialitách. Ty menší jsou situovány v hotelech či veřejných lázeňských domech v odlehlých vesnicích a nádherné krajině. Pobyty zde mohou být i krátkodobé (jen na pár hodin).

Kolik to stojí

Venkovní onsen, Japonsko

Ceny jsou samozřejmě odlišné od typu zařízení a délky pobytu. Krátké, několikahodinové pobyty, jsou v rozmezí 600-3 000 jenů. Pokud chcete zůstat přes noc, cena včetně dvou chodů se bude pohybovat mezi 7 000-14 000 jenů (samozřejmě najdou se i zařízení mnohem dražší).

NÁŠ TIP: Devět pekel ve městě Beppu

Onsen Vroucí peklo ve městě Beppu, Japonsko

Na poklidném jihu ostrova Kjúšú se nachází hlavní lázeňské centrum Japonska - město Beppu. Zde vyvěrají nejznámější prameny ,,Vroucí peklo”, které jsou velice rozmanité. Některé tryskají jako gejzíry, jiné mají podobu bahna. Zajímavostí je téměř 20 kilometrů dlouhý okruh ,,Devíti pekel” s minerálními jezery, jež každé má zcela jinou barvu a minerální složení.

 

Ať už chcete vyzkoušet onsen na vlastní kůži, nebo raději pozorovat při koupeli sněžné opice, pomůžeme Vám sestavit Vaši ideální dovolenou. Více na zájezdy Japonsko.