Japonské sumó

Zajděte si na zápas sumó

Sumó je japonským národním sportem a spolu s basebollem i tím nejsledovanějším. Ceny vstupenek na zápas se pohybují v rozmezí od 5300 do 14000 jenů v závislosti na typu místa.

Poznejte zákulisí

Zajímavým způsobem, jak nahlédnou pod pokličku tohoto jedinečného sportu, je kromě sledování turnajů také návštěva tréninkového centra. Nejlepším místem k poznání prostředí suma je Tokio, zejména čtvrt' Ryogoku.

Pravidla sumó

Zápas sumó

Pravidla sumó jsou na první pohled jednoduchá: prohraje zápasník, který jako první opustí prstenec ringu, anebo se dotkne země jinou částí těla než chodidlem. V tomto sportu neexistují žádná hmotnostní omezení, a tak se často stává, že proti sobě nastoupí protivníci velice rozdílných postav. Navzdory své tloušt'ce jsou však zápasníci velice mrštní a zápasy mají krátké trvání, někdy jen 10 vteřin. Vše probíhá na vyvýšeném ringu ve tvaru kruhu, který je vyroben z hlíny a ohraničen zapuštěnými provazy z rýžové slámy.

Rituály sumó

Zápanníci sumó

Sumó vzniklo v dávných dobách jako součást šintoistického dožínkového obřadu a dodnes si zachovává mnoho rituálů. Před samotným zahájením turnaje provede rozhodčí zasvěcovací obřad tím, že polévá ring rýžovým vínem saké. Samotní zápasníci před vstupem posypou ring solí (pro symbolické očištění), následně dupou, tleskají, obracejí dlaně nahoru a před samotným zápasem zaujmou nahrbenou pozici.

Hierarchie sumó

Sumó, Japonsko

Samotné prostředí suma podléhá silné hierarchii a pozice jednotlivých zápasníků se mění v závislosti na jejich umístění v turnajích. Pravidelný příjem dostávají pouze zápasníci dvou nejvyšších kategorií, džurjo a makuči, kteří jsou zároveň jedinými s právem nosit naolejované vlasy učesané do tradičního elegantního stylu oičomage. Na vrcholu hierarchie suma stojí Yokozuna, který, na rozdíl od ostatních zápasníků, nemůže být degradován. Pokud se jeho výkon začne zhoršovat, odchází do placeného důchodu.

Zúčastněte se tréningu suma v Tokiu, vyberte si individuální dovolenou na zájezdy Japonsko.