Gejša

Umělkyně ve společnosti

Slovo gejša označuje profesionální společnici. Skládá se z výrazů “gej” - umění a “sha” - společnost či doprovod

Gejša - tradice pokračuje

Také v současnosti je možné stát se gejšou, zájemkyně však musí být rodilou Japonkou. Na rozdíl od minulosti je nyní vykonávání této profese zcela dobrovolné.

Kdo jsou gejši?

Japonské gejši jdoucí do práce

Jedná se o profesionální společnice - umělkyně. Nejsou v žádném případě prostitutky. Mají za sebou dlouhodobou a pečlivou přípravu, která zahrnuje tradiční tance, hru na hudební nástroje a další dovednosti. Musí být schopné konverzovat s hosty na vysoké úrovni, včetně té filosofické.

Jak se stát gejšou?

Japonské gejši

I v současnosti je možné stát se gejšou, jste-li Japonka. Začít můžete zcela dobrovolně, proces je rychlejší, ale spousta dalších věcí se nezměnila. Musíte se vzdát jakéhokoliv kontaktu s rodinou a kamarády.

Jakou úlohy mají gejši?

Japonská gejša

Společnost gejš si v minulosti i současnosti mohli dovolit jen ti nejbohatší. Jejich přítomnost je vnímána jako symbol vysokého společenského statutu objednavatele. Díky tomu jsou gejši zvány na významná obchodní či politická jednání, kterým mají dodat lesk a vážnost.

Proces, kterým prochází gejša, aby se stala gejšou

Japonská gejša

Gejša začíná jako Shikomi (sluha), poté se stává Minari, kdy musí i nadále sloužit a uklízet, může však pozorovat a učit se od Maiko, která je o stupeň výše. Maiko již má trochu více volnosti, může opouštět dům v doprovodu Geiko (Gejša) nebo chodit na lekce tance, zpěvu atd. Pokud učednice úspěšně projde všemi formami vývoje a vypadá slibně, stává se z ní Geiko (Gejša).

Současnost a cena

Gejša

V současnosti můžete spatřit gejšu v tokijské Asakuse, nejvíce však v uličkách Gionu v Kjótu. Počet profesionálních dam výrazně klesá, zhruba před sto lety bylo v Japonsku až 80.000 gejš, zatímco dnes je aktivní zhruba tisícovka. Díky tomuto dramatickému poklesu naopak cena za tuto službu výrazně vzrostla a stala se takřka nedostupnou. Účet přichází poštou a může se pohybovat až v řádech stovek tisíc korun, v závislosti na počtu mužů, kterým dělá dotyčná profesionálka společnost.

Objevte křehkou krásu gejš v Kjótu na zájezdy Japonsko.